İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans

Yüksek Lisans 9 Temmuz, 12:15'de eklendi

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans

Ahmet Yesevi Üniversitesi uzaktan yüksek lisans programını başlatan ilk üniversitelerdendir. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin resmi adı Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’dir ve Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin uluslararası, özerk statüye sahip, ortak devlet üniversitesidir. Ahmet Yesevi Üniversitesi eğitim-öğretim faaliyetlerini Kazakistan’ın Türkistan şehrinde sürdürmektedir, ancak üniversitenin uzaktan yani bilgisayar üzerinden verdiği programlar sayesinde Türkiye’deki öğrenciler de uzaktan eğitim programlarıyla eğitim alabilmekte ve diploma sahibi olabilmektedir. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türkistan Uzaktan Eğitim Fakültesi “Türkiye Türkçesiyle Eğitim Programları” (TÜRTEP), “Kazak Türkçesiyle Eğitim Programlar” (KAZTEP) ve “Rus Dili ile Eğitim Programları” (RUSDEP) ile internet üzerinden uzaktan eğitim vermektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Uzaktan Eğitim

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde uzaktan eğitim, ara sınavlar ve ödevler sadece internet üzerinden yapılmaktadır. Ancak başarı ağırlığı %70 olan dönem sonu final sınavları kimlik kontrolü yapılarak Ankara, Türkistan (Kazakistan) ve İstanbul’da bulunan merkezlerde, eş zamanlı ve sınıf ortamında birebir yapılmaktadır.  Ahmet Yesevi Üniversitesi’ndeki uzaktan eğitim yüksek lisans programları tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Uzaktan yüksek lisans programlarının eğitim süresi toplam üç dönemdir. Ahmet Yesevi Üniversitesi uzaktan eğitim yüksek lisans  kapsamındaki programlar şunlardır:

-Bilgisayar Mühendisliği

-Yönetim Bilişim Sistemleri

-İşletme

-Sağlık Kurumları İşletmeciliği

-Yönetim ve Organizasyon

-Eğitim Yönetimi

-Yerel Yönetimler

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Uzaktan Yüksek Lisans Ücretleri

Ahmet Yesevi Üniverstesi uzaktan yüksek lisans program ücreti bir dönem için 2.106 TL’dir. Uzaktan yüksek lisans programları toplam üç dönemden oluşmaktadır. Dolayısıyla uzaktan yüksek lisans eğitim ücreti üç dönem ücretinin toplamı olacaktır.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Yüksek Lisans Başvurusu

Ahmet Yesevi Üniversitesi uzaktan yüksek lisans program başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir:

– turtep.yesevi.edu.tr adresinde yayınlanan başvuru formunun ıslak imzalı çıktısı,

-Muhtardan alınacak nüfus cüzdan sureti veya onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi,

-Adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş 1 adet 4,5 x 6 cm. boyunda vesikalık fotoğraf,

-Askerlik yoklama süresi gelmiş olan erkek adaylar için son 2 ay içerisinde alınmış Askerlik Son Durum Belgesinin aslı veya noter onaylı sureti,

-Memur indiriminden yararlanacak adaylar için kurumlarından alınacak yeni tarihli görev belgesi. Belgede hangi kanuna tabii olarak çalıştığı ve emekli sicil numarası bilgileri yer almalıdır. Kurum kimlik kartının ibrazı yeterli değildir.

-Diğer indirimlerden yararlanacak öğrencilerin durumlarını gösterir onaylı belge,

-Lisans diplomasının ve transkript belgesinin onaylı sureti,

-ALES sonuç belgesinin çıktısı. ALES’ten en az 55 puan almış olmak gerekmektedir.  Ancak bazı programlarda bu durum değişiklik göstermektedir. GRE veya GMAT sınavlarına katılan adaylardan sonuç belgesinin onaylı sureti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Yüksek Lisans Başvuru Nasıl Yapılır?

Ahmet Yesevi Üniversitesi uzaktan yüksek lisans programlarına başvuru için yukarıdaki belgeleri eksiksiz doldurup posta yoluyla Türtep Başkanlığı Taşkent caddesi 10.sk No:30 Bahçelievler/ Ankara adresine göndermeniz gerekmektedir. Belgelerinizi bu adrese gönderdikten sonra belgeleriniz kurum tarafından incelenecek ve onay verildiği takdirde SMS ve e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz. İlk dönem ücretinizi ödediğinizde öğrenciliğiniz aktif olacaktır.

Başvuru için Ahmet Yesevi Üniversitesi resmi internet adresini ziyaret ediniz.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri