İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak

Yüksek Lisans 29 Ağustos, 11:18'de eklendi

Amerika’da Yüksek Lisans

Yurtdışında eğitim denilince akla ilke gelen ülke Amerika’dır. Akıllara ilk olarak ABD ülkesinin gelmesinin sebebi hiç kuşkusuz ABD ülkesinde 16 bin üniversite bulunmasıdır.

Her yıl yüz binlerce öğrenci Amerika’ya lisans ve lisansüstü eğitimi almaktadır. Doğru üniversiteyi bulmak için iyi bir araştırma ve planlama yapmak gerekir. ABD ülkesinde yüksek lisans yapma şartlarını sizler için araştırdık. Elde ettiğimiz bilgileri sizler için derleyip bu yazı dizisini hazırladık. ABD ülkesinde yüksek lisans yapma şartları şunlardır:

 • ÜCRETLER: Amerika’da yüksek lisans ücretleri çok geniş aralıkta yer alır. Yani yüksek lisans için net bir miktar veremeyiz. Başarılı bir öğrenciyseniz ve İngilizceniz iyiyse Amerika’da yüksek lisans bursu bulabilirsiniz.
 • YABANCI DİL: İngilizce konusunda şüpheleriniz ve korkularınız varsa bu İngilizcenizin iyi olmadığını gösterir. Yüksek lisans öncesi mutlaka dil kursuna gitmelisiniz. TOFEL hazırlık kurslarına giderek dil sorununu çözebilirsiniz.
 • OKUL SEÇME: İşin en zor kısmı okul seçme aşamasıdır. Okul seçmede mutlaka burada eğitim almış birisine ulaşıp fikir danışmalısınız. Bilgi ve tecrübesine güveneceğiniz kimse yoksa profesyonel danışma ofislerinden yardım alabilirsiniz.
 • OKUL BAŞVURUSU: Amerika’da yer alan üniversitelere başvuru yapmak ciddi bir uzmanlık gerektirir. İnternet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru tarihlerine dikkat edip geç kalmayın. Başvurunuzu aylar öncesinden yapın. Amerika’da yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz başlıca üniversiteler şunlardır:
 • Alliant International University
 • MILLS COLLEGE (California)
 • Purdue University Graduate School
 • University of San Fransisco
 • American University (Washington)
 • California State University
 • Colorado State University
 • Columbia University

Amerika’da Doktora eğitimi:

Doktora eğitimi; lisans veya yüksek lisans eğitimi sonrasında yapılır. 3-4 yıl süren eğitim sonunda öğrenciler doktora derecesi almaya hak kazanır. Doktora öğretiminin ilk 2 yılında öğrenciler gerekli dersleri alır ve sonrasında seçtiği konu ile ilgili doktora yeterlilik sınavına tabi tutulur. Doktora öğretiminin süresinde öğrenciler doktora tezini hazırlamak için araştırma yaparlar. Amerika’da yüksek lisans programlarına başvurmak için genel olarak GRE ve GMAT sınavlarından geçerli puanı almanız gerekir. Ancak farklı bölümler için farklı sınav sonuçları da istenebilir. Yabancı öğrencilerden TOEFL veya IELTS sonuçları istenir. Okula ve programa göre sınavlardan almanız gereken puan sınırı değişiklik gösterir. Yüksek lisans öğrenimi için 30-36 krediyi tamamlamalısınız. Bazı yüksek lisans programları yüksek lisans derecesi vermek için tez şartı koymaz. Tez şartı yerine bitirme sınav şartı istenir.  Amerika’da bir yüksek lisans programına başvuru yapabilmeniz için lisans derecesi almış olmalısınız. Yüksek lisans programına kabul edilebilmeniz için mezun olduğunuz okuldan 3 ile 4 arsında ortalama yapmış olmanız gerekir.  Başvuru için mezun olduğunuz alanın hocalarından en az 3 adet tavsiye mektubu almış olmanız gerekir. Öğrenciler kendi alanında yaptığı akademik çalışmaları, ödülleri ve stajları başvuru sırasında okula sunması okula kabul edilmesini kolaylaştırır.

Amerika’da Yüksek Lisans Bölümleri

Amerika’da yüksek lisans bölümü için üniversite seçiminde almak istediğiniz alan belirleyici unsur olacaktır. Okul seçimi için ABD eyaletinde yer alan üniversiteleri iyi incelemelisiniz. Üniversiteyi incelerken yaşam şartları, konaklama seçenekleri, iklimi, burs imkanlarını göz önünde bulundurmalısınız. İnternet sitelerinden araştırma yaparak bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Üniversitelerin resmi internet kanalında eğitim veren kişiler, sınavlar ve sınıf geçme gibi birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Öğrenciyken ilk yıl kampus dışında bir işte çalışamazsınız. Kampus içinde kütüphanede, bilgisayar laboratuarlarında çalışabilirsiniz. Kampus içinde 20 saatten fazla çalışamazsınız.

Amerika’da Yüksek Lisans Ücretleri

Amerika’da yer alan üniversitelerin yüksek lisans eğitim ücretleri bölge ve üniversiteye göre değişir. Ücretler 30 bin dolar ile 120 bin dolar arası değişir.

Amerika’da Yüksek Lisans Eğitim Başvuru Süreci

ABD’de yüksek lisansa başlamadan 18 ay önce istediğiniz okuldaki yüksek lisans programını araştırmalısınız. Başvuru için gereken sınavlara kayıt olup çalışmaya başlamalısınız. ABD’de yüksek lisansa başlamadan 12-14 ay önce başvuru yapacağınız okulu seçip okul için gerekli bilgi ve forumları tamamlamalısınız. Başvuru için gerekli sınavlara girmelisiniz. ABD’de yüksek lisansa başlamadan 10-12 ay önce size tavsiye mektubu verecek kişileri belirlemelisiniz. Transkripinizi hazırlamalısınız. ABD’de yüksek lisansa başlamadan 10 ay önce sınav sonuçlarınız yeterli düzeyde değilse sınava yeniden girmelisiniz. Gerekli parasal belgeleri hazırlamalısınız. Başvuru işlemini tamamlayıp göndermelisiniz.  ABD’de yüksek lisansa başlamadan 3 ay önce öğrenci vizesi için başvuru yapmalısınız. Gerekli sağlık sigortası araştırmanızı yapmalısınız. Yolculuk ve konaklama detaylarını ayarlamalısınız.

Amerika’da Yüksek Lisans İçin Vize Belgeleri

Amerika Birleşik Devletlerinde yüksek lisans yapabilmek için F1 öğrenci vizesi almalısınız. Vize için şu belgeleri tamamlamalısınız.

 • En az 12 ay daha geçerlilik süresi olan pasaport
 • Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet, yeni çekilmiş, 5×5 formatında fotoğraf
 • DS-160 formu
 • Sizi kabul eden okul tarafından doldurulacak olan I-20 formu
 • SEVIS ödeme makbuzu
 • Akademik not döküm belgesi ve diplomalar
 • Masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayan bir belge
 • Vukuatlı nüfus örneği
 • TOEFL, SAT, GRE, GMAT gibi dil yeterlilik ve akademik başarıları gösteren belge

Konaklama ve Yemek Ücretleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde konaklama ücreti bulunduğunuz şehirden şehre değişiklik gösterir. Yurtta kaldığınızda yıllık 6 bin dolar ile 10 bin dolar arası konaklama maliyetiniz olur. Boston şehrinde tek odalı bir direnin aylık kirası 2400 dolardır. Bu yüzden yurtta kalmak öğrenciler için daha ekonomiktir. Yeme içme için bir restoranda tek kişilik yemek 15 dolardır. Chicago şehrinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 1700 dolardır. Tek kişilik yemek 20 dolardır. New York şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 2900 dolardır. 1 kişilik yemek 25 dolardır.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri