İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Fulbright Yüksek Lisans Bursu

Burslar, Yüksek Lisans 8 Temmuz, 07:14'de eklendi

Fulbright Yüksek Lisans Bursu Nedir ?

Fulbright yüksek lisans bursu Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından karşılanan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ya da iki yıllık yüksek lisans eğitimi yapmanız için gerekli maddi desteği sağlamayı amaçlayan yüksek lisans bursudur. Fulbright yüksek lisans bursunun zorunlu hizmeti yoktur, ancak ABD’de yüksek lisans yaparken ABD’de ikamet etmek için gerekli olan J-1 vizesi kuralı gereğince yüksek lisans eğitimi bittikten sonra Türkiye’ye dönme zorunluluğu vardır. Fulbright yüksek lisans bursu kapsamında ABD’de eğitim alacak olanlar pasaport ve vize işlemlerinden kendileri sorumludur.

Fulbright yüksek lisans bursuna başvurup hak kazanan adaylar, başvurdukları yıldan bir sonraki yıl ABD’de eğitimlerine başlamak zorundadırlar. (Örneğin son başvuru tarihi 22 Mart 2013 olan burs programı başlangıcı 2014 Ağustos ayındadır.)

FulBright Yüksek Lisans Bursu Miktarı

Fulbright yüksek lisans bursu bir ya da iki yıllık yüksek lisans eğitimi boyunca okul ücreti ve geçim masrafları dahil yıllık 35.000 Amerikan Doları’na kadar maddi destek ile gidiş-dönüş uçak bileti ve sağlık sigortası sağlamaktadır.

Fulbright Yüksek Lisans Bursu Başvuru Koşulları Nelerdir ?

Fulbright yüksek lisans bursuna başvuru yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Green card ya da Amerikan vatandaşlığı olan adayları başvuruları kabul edilmemektedir.

Lisans not ortalama 4.00 üzerinden en az 3.00 ya da 100 üzerinden 75 olmalıdır.

Başvuru için yaş sınırı yoktur.

İyi derecede İngilizce bilinmesi gerekmektedir. Fulbright yüksek lisans bursuna başvuruda İngilizce dil bilgisi ve GRE ve GMAT puanı ibraz etme zorunluluğu yoktur, ancak burs kazanmış adaylar yaz döneminde TOEFL ile GRE ve GMAT sınavı girmekle yükümlüdürler. TOEFL ile GRE ve GMAT sınav ücretini Fulbright Komisyonu karşılamaktadır.

Lisans veya yüksek lisans eğitimlerini ABD’de yapmış adaylar, yurda dönüş tarihlerinden üç yıl sonra başvuru yapabilirler.

Fulbright yüksek lisans burs başvurusu yapan adaylar başvuru zamanında ABD’de ikamet ediyor, çalışıyor ya da yüksek öğrenim yapıyorlarsa başvuruları geçersiz sayılır.

Fulbright Yüksek Lisans Bursu Başvurusu

Online Başvuru Formu: Fulbright yüksek lisans bursu başvuru yapmak isteyen adaylar öncelikle Fulbright Eğitim Komisyonu internet sitesinde hesap açıp online başvuru formunu doldurmalıdırlar.

Öğrenci Belgesi/Diploma: Lisans ve/veya yüksek lisans diplomasının resmi veya onaylı kopyası veya geçici mezuniyet belgesi ibraz etmek zorundadırlar. Öğrenciliği devam eden adaylar öğrenci belgesi vermelidirler.

Transkript: Aday, lisans ve yüksek lisans öğrenimi süresince aldığı dersleri, notları ve not ortalamalarını gösteren resmi ve onaylı, Türkçe veya İngilizce transkript teslim etmelidir.

Referans Mektubu: Başvuru için 3 adet referans mektubu gerekmektedir. Referans mektupları elektronik olarak başvuru formu aracılığıyla sisteme girilebilir ya da elden kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım imzalı bir şekilde teslime edilebilir.

Nüfus Cüzdanı: Nüfus cüzdanının önlü ve arkalı fotokopisi gerekmektedir.

Fotoğraf: 2 adet arkasına adayın ismi yazılı olan ve yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf gereklidir.

TOEFL,GRE,GMAT: Adaylar başvuru yaparken TOEFL, GRE ve GMAT puanlarını ibraz etmek zorunda değildir. Daha önce bu sınavlara girilmişse sınav sonuçlarının fotokopileri teslim edilebilir.

İmza Formu: Aday, online başvuru formunu doldurduktan sonra “Supplementary Forms” bölümündeki Signature Form’u ıslak imzalı olarak diğer evraklar ile birlikte Türkiye Fulbirhgt Eğitim Komisyonu Ankara Merkez Ofisi’ne göndermesi gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve online başvuru için Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun resmi internet sayfasını ziyaret ediniz.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri