İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak

Yurt Dışı Master 2 Eylül, 22:19'de eklendi

İngiltere’de Master Yapmak

İngiltere yüksek lisans konusunda öğrencilere avantaj sunan ülkelerden birisidir. Bu yüzden yüksek lisans için en çok tercih edilen ülkelerden birisidir. Yüksek lisans programları öğrencilere aynı zamanda İngilizce dil eğitimi sunar. Dünya dili İngilizceyi ülkesinde öğrenmek gerekir. İngiltere’de öğrenciler yüksek lisans yaparken aynı zamanda bir iş kolunda haftada en az 20 saat çalışabilir. Bu durum maddi durumu iyi olmayan, ya da yüksek lisans masraflarını karşılamakta zorlanan öğrenciler için büyük bir fırsattır. Yazı dizimizi İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyenlere bu konuda bilgi vermek için hazırladık. İngiltere’de yüksek lisans ücretleri 6500 ile 18.000 GBP arasında değişir. İngiltere’ye yüksek lisans için gittiğinizde konaklama için aylık 300 ila 800 GBP ödemeniz gerekir.

1- Ücretler: İngiltere’de yüksek lisans yapmak için ilk etapta bütçenizi ayarlamalısınız. Yüksek lisans için ayırdığınız bütçeyi belirleyin. Bütçe belirledikten sonra yüksek lisans fiyatlarını araştırın. Üniversitede ene kadar harcama yapacağınızı belirleyin. Fiyatlar üniversiteye ve bölüme göre değişiklik gösterir. Bütçenize uymayan okullar belirleyip kendinizi sıkıntıya sokmayın.

2- İngilizce Dil Eğitimi: İngiltere’de yüksek lisans yapmak için ileri derecede İngilizce bilmeniz gerekir. İngilizcenizi geliştirmeniz gerekir. İngiltere’de bir dil okuluna gidebilirsiniz. Bazı üniversitelerin dil okulları ile bağlantısı olabiliyor. Üniversite ile bağlantılı dil okulları dil eğitimini uygun fiyata sunar. Yaşadığınız yerde özel ders, kurs veya dil okuluna kayıt olabilirsiniz. Maddi sıkıntınız yoksa dil eğitimini ülkesinde yani İngiltere’de almanız dil gelişimi açısından daha iyi olacaktır.

3- Okul Kararı: İngiltere’de okul seçimi Amerika gibi zengin değildir. İngiltere’de seçim yapacağınız 50 civarında okul bulunur. Üniversite sayısının az olması bir nevi seçim yapma şansınızı kolaylaştırır. Sayının az olması Amerika’daki üniversitelere göre kabul olma olasılığınız düşüktür. İngiltere öğrenci seçiminde daha titizdir. Bu yüzden öğrenci olarak gitmek Amerika’daki üniversitelere göre daha zordur.

4- Başvuru: İngiltere’de yer alan üniversitelerin yüksek lisans başvuru tarihleri farklılık gösterir. Başvuru yapacağınız üniversiteleri belirledikten sonra başvuru tarihlerini araştırın. Bunun için kendinize bir tablo oluşturun.  Başvuru tarihlerini aldıktan sonra başvuru için gerekli evrakları temin edin. İngiltere’de eğitim almış veya orada yaşayan bir tanıdığınızdan bu konuda yardım almaya çalışın. Deneyiminden yararlanabileceğiniz kimse yoksa bu konuda danışmanlık hizmeti veren kurumlardan destek alın. Yurtdışı eğitim fuarlarına katılın. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürer. Başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye bölümden bölüme göre değişir. Dersler başlamadan 1 yıl önce başlar ve derslerin başlamasına 4 ay kala biter. Başvuru tarihinde henüz diplomanızı almadıysanız, seçtiğiniz bölüme kabul edilmezsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Okullar

 • University of Sussex
 • Imperial College London
 • Aberdeen University
 • London School of Business and Finance
 • King’s College London
 • Kent Graduate School

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

İngiltere’de yüksek lisansa başvurularında sizden aşağıdaki belgeleri talep edilir.

 • Diploma ya da Mezuniyet Belgesi: 4 yıllık bir lisans bölümünden en az 2.00 ortalama ile mezun olmanız gerekir. Bazı üniversiteler not olarak 3.00 isteyebilir. Not baremi üniversiteye ve bölüme göre değişmektedir.
 • Transkript
 • TOEFL/IELTS Skoru: IELTS skorunun 6.5, TOEFL/TOEFL IBT skorunun ise 550/80 olması gerekir.
 • Öğretmenlerden alınacak 3 referans mektubu
 • 4000 sözcüğü geçmeyen iyi niyet mektubu (kendiniz yazmalısınız)
 • CV

İngiltere’de Yüksek Lisans Bölümleri

İngiltere’deki yüksek lisans yapacağınız geniş bir yelpaze bulunur. Yüksek lisans bölümleri şu şekilde isimlendirilir.

MA: Master of Arts

MSc: Master of Science

MBA: Master of Business Administration

MEd: Master of Education

MSocSc: Master of Social Sciences

MLitt: Master of Letters

MEng: Master of English

LLM: Master of Laws

Yüksek Lisans Yapmak İçin Neden İngiltere’yi Seçmeliyim?

Yüksek lisansı İngiltere ülkesinde yapmak için size birçok iyi neden sayabiliriz. Dünyanın en iyi üniversiteleri İngiltere’de yer alır. Birçok ülkede yüksek lisans 2-3 yıl sürerken İngiltere’de bu süre 1 yıldır. Eğitiminizi kıs sürede tamamlayıp iş hayatına atılabilirsiniz. Üniversiteler araştırma konusunda öğrencilere büyük destek olmaktadır. Ülkenin her noktasında modern şehir hayatını yaşayabilirsiniz. Dünyanın en güvenilir ülkelerinden birisidir. Kapılarını yabancı öğrencilere açan ülkede yabancılara karşı derin bir hoşgörü ve anlayış gösterilir. Üniversiteler popüler olduğu için mezun olduktan sonra diplomanız ile kolay iş bulabilirsiniz. Okurken aynı zamanda haftada 20 saat çalışma şansınız var. Okulu bitirdikten sonra 1 yıl daha çalışma şansına sahipsiniz. Yüksek lisans eğitiminin yanı sıra İngilizce dil gelişiminiz de bu ülkede eğitim görürken gelişir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Bilim, teknoloji, modern yaşam ve medeniyet gibi alanlarda ileri seviyede bir ülkedir. İngiltere’de eğitim almak size büyük katkı sunacaktır. Ülke eğitime önem veren bir ülkedir. Mezun olduktan sonra ülke içinde iş bulabilir kalan yaşamınızı İngiltere gibi modern bir ülkede devam ettirebilirsiniz.

İngiltere eğitim aldığınız alanda kendinizi geliştirmeniz için büyük avantajlar sunar. Üniversiteler donanım yönünden tam donanımlıdır. Dersler esnek bir programda kendinizi geliştirmeniz için özel olarak tasarlanmıştır. Üniversitede eğitim veren öğretmenler alanında uzman tam donanımlı kimselerdir. Yüksek lisans yapmak istiyorsanız ülke seçiminde mutlaka İngiltere ön sırada yer almalıdır. Bütçe sıkıntınız yoksa ilk olarak İngiltere’yi tercih etmelisiniz. Ülke seçiminden sonra alanınızda yüksek lisans eğitimi veren üniversiteleri belirleyin. Üniversitelerin dünya sıralamasına ve başarı durumuna göz atın. Üniversite seçimi konusunda danışmanlık ofislerinden bilgi alabilirsiniz. Bütün ayrıntıları önceden araştırmalısınız.

İngiltere’de eğitim almak için başvuru tarihlerini iyi takip etmelisiniz. Sizden istenen evrakları zamanında ulaştırmalısınız. Sizi iyi ifade eden referans mektuplarınızı önceden ayarlamalısınız.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kanada Yüksek Lisans Programları

Kanada Yüksek Lisans Programları

0
0
10 Eylül, 21:37
Almanya’da Yüksek Lisans

Almanya’da Yüksek Lisans

0
0
29 Ağustos, 11:27
Gerede haberleri