İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Lisansüstü Eğitimde Bilimsel Hazırlık Nedir?

Yüksek Lisans 30 Temmuz, 18:38'de eklendi

Lisansüstü Eğitimde Bilimsel Hazırlık Nedir?

Yüksek lisans eğitiminin en önemli özelliği, eğitim programları farklı disipline sahip olan öğrencilere açık olmasıdır.  Üniversitelerin yüksek lisans programları farklı alanlardan gelen öğrencilerden oluşur. Lisans eğitimini işletme, kimya, turizm ve inşaat öğrencileri bir arada eğitim görmektedir. İşletme Yönetimi programlarında farklı alandan gelen öğrenciler oluşturur. Alt yapısı ve eğitim birikimi farklı öğrencilerin bir arada eğitim görebilmeleri için ön hazırlığa tabi tutulur. Öğrencilerin lisans programına hazır hale gelebilmeleri için eğitim yılı içinde bilimsel hazırlık okurlar. Lisans eğitiminizden farklı bir alana başvuru yapıyorsanız bu programda başarılı olabilmeniz için 1 yıl hazırlık eğitimi almalısınız. Bu hazırlık eğitimine bilimsel hazırlık denir. Bilimsel hazırlık üniversitelerde lisansüstü eğitim programlarında verilen ön hazırlık aşamasını ifade eder. Alan dışı bir bölümden yüksek lisans ve doktora bölümünü kazandıysanız size 1 yıl bilimsel hazırlık uygulanır. Bölüm içinde bazı dersleri almanız gerekir. 1 yıllık süre sonunda almış olduğunuz derslerden başarılı olursanız lisansüstü eğitim almaya devam edersiniz.

Lisansüstü Eğitimde Muafiyet Sınavı

Üniversiteler öğrencileri bilimsel hazırlığa dâhil etmeden önce öğrencileri muafiyet sınavına sokarlar. Muafiyet sınavları başvurulan bölümle ilgili bilgi seviyenizi ölçer. Bu sınav oldukça kapsamlı bir sınavdır.

Lisansüstü Eğitimde Bilimsel Hazırlık süreci neden verilir?

Bilimsel hazırlık alan dışında yüksek lisans ve doktora kazanan öğrencilere verilen eğitimdir. Alan dışından gelen öğrencinin bölüme yabancı olduğu için zorluk çekmemesi için 1 yıl hazırlık süreci uygulanır. Eksik olduğu dersleri alarak lisansüstü eğitimde başarılı olması ve bölüme adapte olması için uygulanır. Bilimsel hazırlık süreci 1 yıl olup bu süre içinde aldığınız derslerden başarısız olursanız aynı dersleri tekrar alıp vermek zorunda kalırsınız.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri