İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

MEVLANA Değişim Programı

Genel 15 Temmuz, 15:00'de eklendi

MEVLANA Programı Nedir ?

Mevlana Programı Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından başlatılan Türkiye’de yükseköğretim kurumlarından birinde öğrenim gören öğrencilerin ya da öğretim elemanlarının faydalanacağı bir değişim programıdır. Mevlana Programı Mevlana Değişim Programı olarak da anılmaktadır. Mevlana Programı’nda yurtiçi yükseköğrenim görmekte olan öğrenciler ve görev yapan öğretim elemanları yurtdışındaki bir eğitim kurumunda kısa süreli eğitim alabilir ya da ders verebilirler.

Mevlana Programı’na Kimler Başvuru Yapabilir?

Mevlana Programı’na Türkiye’de bir yükseköğrenim kurumunda öğrenim görmekte olan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile öğretim elemanları başvuru yapabilirler. Mevlana Programı’na başvuru için lisans ve önlinsans öğrencilerinin genel akademik not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2,5;  yüksek lisans ve doktora pogramı öğrencilerinin genel akademik not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 olması gerekmektedir. Mevlana Programı’nda değişim yapılacak kurumlar Mevlana Değişim Programı Protokolünü imzalamış kurumlardır.

Mevlana Programı’na Nasıl Başvurulur ?

Mevlana Programı’na Yükseköğretim Kurulu internet sitesinden gerekli formlar doldurularak başvuru yapılmaktadır.

Mevlana Programı’nın Kapsamı Nedir ?

Mevlana Programı’ndan faydalanmak isteyen öğrenciler, bu programda en az bir en fazla iki yıl yarıyıl eğitim alabilirler. Mevlana Programı’ndan faydalanmak isteyen öğretim elemanları ise bir eğitim-öğretim yılı içinde bir defaya mahsus olarak en az bir hafta en çok üç ay bu programı kullanabilirler. Mevlana Programı’ndan faydalanan öğrenciler değişim programı dahilinde gittikleri kurum için ücret ödemezler, sadece kendi öğrenim gördükleri kurumun rutin harçlarını öderler. Mevlana Programı kapsamında yurtdışına giden öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanuna göre lisans öğrenimi gören öğrencilere ödenmekte olan aylık burs tutarının üç katına kadar, YÖK Yürütme Kurulu tarafından belirlenen oranlarda, burs ödenebilmektedir. Mevlana Programı’ndan yararlanarak yurtdışına giden öğretim elemanlarına ise 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre harcırah, yurt dışından gelecek öğretim elemanlarına ise 6245 sayılı Kanun uyarınca harcırah ile 2547 sayılı Kanunun 10. maddesine göre ek ders ücreti ödenebilmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için Mevlana Programı resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

0
0
17 Temmuz, 18:44
Doktora Programları Nedir?

Doktora Programları Nedir?

0
0
29 Ağustos, 10:50
Gerede haberleri