İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Referans Mektubu Nedir

Yüksek Lisans 9 Ağustos, 21:11'de eklendi

Referans Mektubu Nedir?

Referans mektubu iş dünyasında ve okul başvurularında değerlendirme unsuru olan bir belgedir. Eğitimde özellikle dil eğitimi, yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde kullanılır.

Referans mektubu birlikte çalıştığınız yöneticiler, ya da öğrencisi olduğunuz öğretmenler tarafından sizin hakkınızda yazılan yazılardır. İş başvurusu için yazılan referans mektuplarında yapacağınız işle ilgili sahip olduğunuz özelliklerinizden, eğitim programı için başvuru yapıyorsanız nasıl bir öğrenci olduğunuzdan ve programa yatkınlık durumunuzdan bahsedilir.

İş başvurusu için referans mektubu oluştururken sizinle çalışan ve sizi objektif olarak değerlendirebilecek birkaç yöneticinizden bunu talep edebilirsiniz. Yeni mezun bir öğrenciyseniz bitirme tezinizi teslim ettiğiniz hocalarınızdan sizin adınıza referans mektubu yazmasını isteyebilirsiniz. Yüksek lisans için istenen referans mektupları sizin ne kadar başarılı, çalışkan, sorumluluk sahibi bir öğrenci olduğunuzu tespit etmek için istenir.

Mezuniyetinizin üzerinden uzun yıllar geçtiyse okuldaki hocalarınız sizi hatırlamayabilir. Bu durumda referans mektubunu iş yaşamında yöneticilerinizden yazmasını isteyebilirsiniz. Açık öğretim mezunuysanız eğitimi dışarıdan tamamladıysanız referans mektubunu yine iş dünyasındaki yöneticilerinizden almalısınız. Hiç çalışmamış birisiyseniz ve referans mektubu alma durumunuz yoksa bunu ilgili enstitüye bildirin. Bu durumda sizden referans mektubu istenmez. Referans mektubunun diğer adı tavsiye mektubudur. İki şekilde de telaffuz edilmektedir.

Referans Mektubu Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Referans mektupları sizi iti tanıyan öğretmen ve danışmalar tarafından doldurulmalısıdır. Mühendisliğe başvuru yapacaksanız referans mektubunu mühendislikle alakalı derslerin hocalarına ( matematik, fizik, kimya) sosyal alanda bir bölüme girecekseniz ( tarih, edebiyat, Türkçe) öğretmenlerinin doldurmasına özen gösterin. Sizden 2-3 referans mektubu istenildiği zaman başvuru yapacağınız alan sizden sadece başarılı olup olmadığınızı beklemez. Bu durumda referans mektuplarını farklı branşta hocalarınıza ve danışmanlarınıza doldurtmalısınız.

Referans mektupları resmi bir dille değil samimi bir anlatımla yazılmalıdır. Kişiyi doğru yansıtmalıdır. Bireyin iyi olduğu alanlar kadar bireyin eksik olduğu ve desteklenmesi gereken alanlarında yer alması gerekir. Referans mektupları tarafsız yazılmalıdır. Bilgilerin doğru ve güncel olması gerekir. Bilgiler gerçeği yansıtmalıdır.

Referans mektuplarının giriş paragrafında öğrencinin adı, öğretmenin verdiği ders, öğrenciyi ne kadar süredir tanıdığı yer almalıdır. 2. Paragrafta dersin işleniş şekli, öğrencinin değerlendirilmesi ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Son paragrafta ise öğrencinin başvurduğu bölümde başarılı olup olamayacağına ilişkin değerlendirmelere yer verilmelidir.

Referans Mektubu Nasıl İstenir?

Referans mektubu belli bir usul ile istenir. Doldurmanız gereken yerleri önce siz doldurun. Sonra formu hocalarınıza verip sizin adınıza referans mektubu yazmalarını isteyin. Talebinize olumlu cevap verirlerse formu onlara verip doldurtun. Formlar kapalı bir zarf içinde yazılıp size teslim edilir. Siz de bu formu alıp gerekli yere teslim edersiniz.

Referans Mektup Konusunda Yapılması Gerekenler

Referans mektubunu yazan kişiye hangi özelliğinizi vurgulaması gerektiğini uygun bir şekilde açıklayın. Mektubu yazacak kişi sizinle ilgili her şeyi bilmeyebilir. Onlara çalışmalarınızdan, aldığınız eğitimlerde, sosyal aktivitelerinizde, üyesi olduğunuz derneklerden oluşan kendinizi tanıtıcı bir yazı teslim edin. Bu yazı referans mektubu yazacak kişinin iş yükünü azaltır. Referans mektubunu yazacak olan kişi mektubu size vermek yerine direk okula göndermek isteyebilir. Bu durumda okulun adresini ve yerini bilgilerin arasına ekleyin. Referans yazma işinde, sizi tanıyan, güçlü referans yazmasını bilen kişileri tercih edin.

Referans Mektubu Örneği

Aşağıda incelemeniz için bir referans mektubu paylaşılmıştır.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri