MEVLANA Değişim Programı

MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu

Yüksek Lisans Programları ve Türleri

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek Lisans 23 Temmuz, 21:02'de eklendi

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Tezli yüksek lisans öğrencilerin bilimsel araştırma yaparak bilgiye ulaşmasını sağlayan lisansüstü bir eğitim türüdür. Bu programı bitiren öğrenciler doktora eğitimine devam ederek akademik kariyer yaparlar. Üniversitelerin boş kadrolarına başvuru yaparak üniversitede akademisyen olarak görev yaparlar. Özel sektörde tezli yüksek lisans yapanlar lisans mezunlarına göre daha kolay iş bulabilir. Çalıştığı iş yerinde üst düzey pozisyonlara yükselme şansı yüksektir.  Tezli yüksek lisans eğitimi devlet üniversitelerinde 4 yarı yıldan oluşur. Ders dönemi ise 2 yıldır.

Tezli Yüksek Lisans Başvuru Koşulları Nelerdir?

Tezli yüksek lisans programına başvurabilmek için adayın lisans diploması olmalıdır. Diplomasını yurt dışından almışsa diplomasının denklik durumunu YÖK onaylamış olmalıdır. Bu programa başvuru yapabilmek için adayları ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı) sınavına girmiş olup 55 puan almış olmaları gerekir. Tezli yüksek lisans başvurusunda ilgili bölüm yabancı dil sınavına girmiş olma şartını talep edebilir. Başvuru yapacağınız bölüm Türkçe eğitim veriyorsa bile enstitüler yabancı dil sınavına girilmesi ve yeterlilik belgesi sunulması talep edilir.

Tezli Yüksek Lisans Ücretleri ve Harçları Nelerdir?

Tezli yüksek lisans eğitiminde 2 yıl boyunca ödeme yapmanıza gerek yok. 2 yıllık eğitim sürecini aşan adaylardan harç ödemesi alınır. Dönem harçları eğitim kurumuna, öğretim diline, öğretim şekline (1. Öğretim, 2. Öğretim) değişir. Genel olarak ücretler 125 lira ile 250 lira arasında değişir. Tezli yüksek lisans eğitiminde yabancı dille eğitim veren programların fiyatı Türkçe eğitim veren programlara göre 2 kat daha pahalıdır.

Tezli yüksek lisans fiyatları vakıf üniversitelerinde değişkenlik gösterir. Vakıf üniversitesinde fiyatları öğrenmek için üniversitenin resmi internet sitesine girip fiyatları öğrenebilirsiniz. Vakıf üniversitelerinde tezli yüksek lisans ücretleri 5000 lira ile 40.000 lira arasında değişmektedir.

Yüksek Lisans Tez Dönemi

Yüksek lisans programının ders döneminde tamamlanmasından sonra tez dönemi başlar. Tez dönemi 2 yarı yıldan oluşur. Tezin tamamlanmasından sonra tez jürisi yapılan tezin savunmasını ister. Tez jürisi tezi oylar. Oylamada kabul, ret ve düzeltme kararı çıkar. Ret edilen tezin üzerinde bir değişiklik yapılmaz. Düzeltme kararı çıkan tez düzeltilmesi için ek süre verilir. Yüksek lisans tezi savunmada başarılı olması durumu adayın mezun olduğu anlamına gelir.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments