Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans Farkı

Tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans eğitimi arasında farklılık bulunmaktadır. Bu farklar başvuru şartları, eğitim süresi, tez ve proje teslimleri ve ücretlerden oluşmaktadır.

Yüksek lisans, lisans eğitiminden sonra bilginizi artırmak ve kariyer hayatınızda diğer insanlardan daha önde olmak için aldığınız eğitimdir. Tezli yüksek lisans iki yarıyıl ders süresinin ardından akademik bir yüksek lisans tezi yazarak mezun olunan bir eğitim programıdır. Tezsiz yüksek lisans eğitiminde ise yüksek lisans eğitimi sonunda tezli yüksek lisansta olduğu gibi tez teslimi yapılmaz, öğrenci proje ödevinden geçmek durumundadır.

Tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans farklarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Tezsiz yüksek lisans iş hayatıyla lisansüstü eğitimlerini bir arada yürütmek isteyenler için avantajlı bir seçenektir. Tezli yüksek lisansta ise derslerin yoğunluğu ve tez aşaması çalışan öğrenciler için vakit sıkıntısı yaratmaktadır.
  • Tezli yüksek lisans ders aşaması ve tez aşaması olarak ikiye ayrılmaktadır. Tezli yüksek lisansta ders aşaması genellikle iki yarıyıl yani bir eğitim yılı boyunca sürmektedir. Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 10.maddesine göre tezli yüksek lisans programı azami üç yılda bitirilir. Tezsiz yüksek lisansta ise Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 16. Maddesine göre eğitim süresi en fazla üç yarıyıldır ve tez aşaması yoktur.
  • Tezli yüksek lisansta tez aşaması, öğrencinin ders aşamasını bitirdikten sonra başlamaktadır. Tezsiz yüksek lisans öğrencileri ise tezsiz yüksek lisans eğitimlerinin ilk iki yarıyıl ders dönemi sırasında proje hazırlamaktadırlar.
  • Tezli yüksek lisans programlarını kazanabilmeniz için tezli yüksek lisans başvurularında enstitüler ALES puanı istemektedirler. Ancak tezsiz yüksek lisansta ALES puanı şartı Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 2.maddesine göre üniversite senatolarına bırakılmıştır.
  • Tezli yüksek lisans programı başvurularında üniversite ve enstitüler genellikle yabancı dil puanı istemektedirler. Ancak tezsiz yüksek lisansta yabancı dil puanı ibrazını isteyen program sayısı çok azdır.
  • Tezsiz yüksek lisans iş hayatınızı aksatmadan kariyer hedeflerinize sizi daha ileri seviyelerde ulaşmanızı sağlayacak bir lisansüstü programıdır. Tezsiz yüksek lisans programında dersler genellikle akşam saatlerinde yapılmaktadır. Tezli yüksek lisans programlarında ise dersler ağırlıklı olarak gündüz yapılmaktadır.
  • Tezsiz yüksek lisans programlarında uzaktan yüksek lisans seçeneği bulunmaktadır. . Uzaktan yüksek lisans programlarında dersler Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 8.maddesi’ne göre, dijital ortamda verilmektedir ve daha önce kaçırdığınız dersleri ders arşivinden izleme imkanı yaratılmaktadır. Tezli yüksek lisansta ise dersler yüksek lisans eğitiminin verildiği kurumda takip edilmektedir.
  • Tezsiz yüksek lisans ücretleri hem devlet üniversitelerinde hem vakıf üniversitelerinde ücretlidir. Tezli yüksek lisans programları ise devlet üniversitelerinde ücretsiz, vakıf üniversitelerinde ücretlidir.

Author: Yüksek Lisans Eğitimi

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments