İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Tezsiz Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları ve Nedeni

Yüksek Lisans 25 Haziran, 03:30'de eklendi

Tezsiz yüksek lisans eğitimi, lisans eğitimini tamamlayan sektör adaylarının ihtiyaçları sonucu doğmuştur. Ülkemizde lisans mezunu kişilerin sayıca artması, piyasa tarafından nitelikli eleman arayışını karşılayacak duruma gelmiştir. Ancak piyasadaki iş imkanlarının lisans mezunu sayısı ile doğru orantılı olarak artmaması sonucu, lisans mezunlarının iş bulma konusunda sıkıntı yaşamalarına sebep olmuştur. Bu nedenle lisans mezuniyeti sonrası iş başvurusunda bulunacak adaylar için CV (özgeçmiş) diğer adayların önüne geçmede önemli hale gelmiştir.

Tezsiz yüksek lisans eğitimi işte bu noktada lisans mezunları için iş yaşamlarında iyi bir başlangıç yapmaları ve alternatif iş imkanlarına sahip olmaları bakımından yoğun talep gören bir seçenektir. Tezsiz yüksek lisans eğitimi, lisans eğitiminizde edindiğiniz bilgi ve becerilerinize katkı sunmakta ve diğer lisansüstü programlarına göre daha pratik ve profesyonel amaçlar için kullanabileceğiniz diplomaya imkan tanımaktadır. Örneğin formasyon eğitimi aldığınızda öğretmenlik sertifikasına sahip olmuş olursunuz ve mezun olduğunuz bölüm haricinde bir iş sahasında da iş bulabilme şansını elde edersiniz. Bununla beraber tezsiz yüksek lisans eğitimi ile birlikte adaylar, sadece formasyon değil işletme gibi birçok iş alanında geri dönüşümü olan bölümlerde eğitim alabilir, böylelikle mezun oldukları lisans bölümleri ile tezsiz yüksek lisans eğitimi aldıkları alandaki bilgi birikimlerini birleştirerek sektördeki nitelikli eleman ihtiyacını karşılayabilirler.

Tezsiz Yüksek Lisans Eğitiminin Avantajı

Tezsiz yüksek lisans eğitimi, akademi haricinde iş yaşantısına sahip olan ve akademideki gibi yoğun araştırmaya vakti olmayan kişiler için uzmanlaşma açısından avantajlı bir seçenektir. İkinci öğretim olarak verilen tezsiz yüksek lisans eğitimini, tez yükü olmadan iş yaşamınızla birlikte sürdürebilir ve ileride doktora vb. akademik kariyer düşünmüyorsanız hem profesyonel iş hayatınızı devam ettirebilir hem de yüksek lisans gibi prestijli bir akademik dereceye sahip olmanın ayrıcalığını yaşarsınız.

Tezsiz yüksek lisans eğitimi, başvuru sürecinde de diğer lisansüstü eğitim programlarına göre kolaylık sağlamaktadır. Tezsiz yüksek lisans başvurularında ALES şartının kaldırılması ve yabancı dil puanının birçok yükseköğretim kurumu tarafından istenmeyişi, bu şartları yerine getiremeyen ancak yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişiler için en uygun seçenektir. Ayrıca daha önce tezli yüksek lisans eğitimi için gerekli şartları yerine getiremeyip tezsiz yüksek lisans eğitimine başlayanlar yeni düzenlemeyle şartları yerine getirme koşuluyla tezli yüksek lisans programlarına geçiş yapabilmektedirler. Bu konuda ayrıntılı bilgi için tezsiz yüksek lisanstan tezli yüksek lisansa geçiş bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri