İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek Lisans 23 Temmuz, 21:24'de eklendi

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans

Uzaktan yüksek lisans programında kişiler dersleri internet üzerinden yürütür. Bu eğitimi alan kişiler evlerinde, ofislerinde bilgisayar başında alırlar. Yoğun iş temposunda çalışan, iş ve uzaklık gibi faktörler yüzünden eğitim alamayan kişiler bu programla eğitimlerini tamamlayabilir. Bu programlar tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Bu programa başvuru yapabilmek için ALES sınavına girmiş olmak gerekir.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitimde öğrenci ve öğretmen aynı mekanda olmadan, internet teknolojisini kullanarak eş zamanlı ya da eş zamansız yürütülen bir eğitim programıdır. Eş zamanlı yürütülen programlara senkron eğitim, eş zamansız yürütülen programa asenkron eğitim denir.

Uzaktan Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Uzaktan yüksek lisans programları internetten yapılır. Dersler mesai saatleri dışında akşam uygulanır. Belirlenen saatlerde kişiler ders sistemine giriş yapar. İlgili dersi öğretim elemanından online olarak dinler ve soru sorar. Dersler eş zamanlı olarak canlı anlatılır. Öğrencilerin dersi daha sonra yeniden dinleyebilmesi için dersler kayıt altına alınır.

Uzaktan Yüksek Lisans Sınavları Nasıl Yapılır?

Uzaktan yüksek lisans eğitiminde vize sınavları bilgisayar başında gerçekleşir. Final sınavı ise sanal ortamda değil üniversitelerin dersliğinde yapılır.

Uzaktan Yüksek Lisansın Avantajları

Uzaktan eğitim çalışan kişiler için büyük avantaj sağlar. Çalışma koşulları nedeniyle eğitim almak isteyip de eğitim alamayan kişilere eğitim alma imkanı sunar. Dersler kayıt altına alındığı için dersleri sınırsız tekrar etme şansınız var. Bu da başarılı olmanıza olumlu yönde katkı sağlar. Sınava hazırlanırken daha önceki sınav sorularının çözülmesi büyük katkı sağlar. Daha önceki ders kayıtlarını izlemek ders başarısına olumlu katkı sağlar. Örgün eğitimde bu olanaklar bulunmaz.

Uzaktan Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

Uzaktan yüksek lisans programlarına başvurular normal yüksek lisans programlarıyla aynı zamanda yapılır. Uzaktan yüksek lisans kayıtları güz döneminde Ağustos- Ekim aylarında, bahar döneminde ise Kasım- Şubat aylarında yapılır. Kayıt tarihleri üniversiteye göre farklılık gösterebilir. İlgilendiğiniz programın bağlı olduğu üniversitenin web sitesini inceleyiniz.

Uzaktan Yüksek Lisans Başvuru Koşulları Nelerdir?

Uzaktan Yüksek lisans başvuru koşulları tezli ve tezsiz yüksek lisans başvuru koşulları aynıdır. Başvuru koşulları üniversiteye göre farklılık gösterir. Başvurmayı düşündüğünüz üniversitenin internet sitesinden başvuru koşullarını öğrenebilirsiniz.

Uzaktan Yüksek Lisans Eğitim Ücretleri

Uzaktan yüksek lisans program ücretleri yıldan yıla ve üniversitelere göre değişir. Uzaktan yüksek lisans fiyatları 5000 lira ile 40.000 lira arasında değişmektedir.

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Diploması

Uzaktan yüksek lisans programlarından mezun olanların diplomalarında uzaktan yüksek lisans ibaresi bulunur. Bu diplomanın diğer yüksek lisans programlarından alınan diplomadan hiçbir farkı yoktur. Bu eğitimi alan kişiler askerliklerini tecil ettirebilir.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri