İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Yüksek Lisans Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yüksek Lisans 28 Temmuz, 14:17'de eklendi

Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Yüksek lisansa başvuru yapabilmeniz için gerekli şartları taşıyor olmanız gerekir. Yüksek lisans programına dahil olmak için ilk etapta lisans diplomanızı almış olmanız gerekir. Üniversitelerin ilk şartı budur. Bu şartın dışında her üniversite yüksek lisans öğrencisi alırken farklı taleplerde bulunabilir. Gerekli şartları taşıdığınız zaman bu programlara dahil olabilirsiniz.

Yüksek Lisans ALES Şartı

Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı aranmazken, tezli yüksek lisans için ALES şartı aranmaktadır. Yüksek lisans başvurusu sırasında ALES sonuç belgesinin aslı ya da aslı gibidir (noter onaylı) belgenizi yanınızda bulundurun. Tezsiz yüksek lisans için ALES’e girme şartı aranmaz.  YÖK tarafından belirlenen başarı puanı 55 tir. Bu başarı sınırı üniversitelere göre değişmektedir. A üniversitesi yüksek lisans öğrencisi alırken 60 puan şartı koyabilir.

Yüksek Lisans Diploma Şartı

Yüksek lisans başvurusu yaparken diplomanız ya da geçici mezuniyet belgenizi yanınızda getirmelisiniz. Geçici mezuniyet belgenizin aslı gibidir onaylı örneğini başvuru esnasında vermelisiniz. Aslı gibidir işlemini noterden yaptırabilirsiniz. Başvuru esnasında aslını görmek isteyebilirler. Bu yüzden aslını da başvuru sırasında yanınızda bulundurun. Bazı üniversiteler aslını yanında getirdiğiniz zaman fotokopisini kabul etmektedir. Bu durumda notere boşuna para vermek zorunda kalmazsınız. Yüksek lisans başvurusu yaptığınız an itibariyle mezun değilseniz ve mezun olabilecek durumdaysanız, okulunuzdan mezun olabilecek durumda olduğunuzu gösteren bir belge vermelisiniz. Mezuniyet belgesi sunulmadan kesin kayıt yaptıramazsınız.

Yüksek Lisans Başvurusunda Transkript Şartı

Yüksek lisans başvurusunda bazı üniversiteler sizden transkrip isteyebilir. Kendi not sistemine dönüştürülmüş notunuzu görmek isterler. Üniversiteniz 4 lük sistemi kullanıyorsa notunuzun 4lük sistemde karşılığını görmek isterler. Mezun durumda değilseniz okulunuzdan transkrip alarak yüksek lisans ön başvurusunu yapabilirsiniz. Bazı üniversiteler transkrip belgesini resimli talep edebilir. Zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız üniversiteye bunu önceden sorun. İşlerinizi son dakikaya bırakmayın. Evraklarınızda çıkabilecek aksi bir durum yüksek lisans eğitiminizi aksatabilir.

Yüksek Lisans Başvuru Formu

Yüksek lisans programında bazı üniversiteler web sitelerinde başvuru formu yayınlar. Bu başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Başvuru formuna gerçek dışı beyanda bulunursanız yüksek lisans başvurunuz kabul edilmez. Bu yüzden formu doldururken çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Bir başka yazı dizisinde görüşmek üzere hoşça kalın.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri