Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Statüsü Hakkında Her Şey

Yüksek lisans eğitiminde özel öğrencilik, eğitiminiz boyunca öğrenim gördüğünüz alanlar haricinde de bilgi sahibi olabilmeniz için önemli bir fırsattır. Yüksek lisans eğitiminde özel öğrencilik Yükseköğretim Kurumu’nun Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 4.Madde’sine göre herhangi bir yükseköğretim kurumu mezunu ya da öğrencilerinin ilgili enstitü ve anabilim dalı başkanlığının onayı ile lisansüstü derslere katılımda bulunmalarıdır.

Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Statüsünün Normal Öğrencilik Statüsünden Farkı Nedir ?

Yüksek lisans özel öğrencilik statüsünde yüksek lisans öğrencisi, öğrenim gördüğü alan veya anabilim dalı haricinde bir bölümde ders alabilmektedir. Yüksek lisans özel öğrencilik statüsünde ders alan öğrenci, öğrencilik haklarından yararlanamaz. Yüksek lisans özel öğrencilik statüsünde öğrenci diploma ya da derece alamaz. Normal öğrencilik statüsündeki öğrenci ise Yükseköğretim Kurumu’nun tanımış olduğu bütün öğrencilik haklarından faydalanabilmektedir. Bununla beraber özel öğrenci statüsünde yüksek lisans eğitimi alabilmek için öğrencinin giriş sınavına girmesi,not düzeyi veya ALES notu ibraz etmesi gerekmez.

Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Kabul Koşulları Nelerdir ?

Yüksek lisans özel öğrencilik statüsü için başvuru ve kabul şartları Yükseköğretim Kurumu tarafından ilgili üniversitelerin senatolarına bırakılmıştır. Her üniversite ve enstitü Yükseköğretim Kurumu’nun Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ne bağlı olmak kaydıyla farklı özel öğrencilik statüsü başvuru ve kabul şartları olabilmektedir.

Neden Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Statüsünü Tercih Etmeliyim ?

Yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen ancak gerekli şartları taşımayan öğrenciler için özel öğrencilik en avantajlı seçimlerden biridir. Yüksek lisans özel öğrencilik statüsünde yüksek lisans derslerini alan bir öğrenci normal öğrencilik statüsü için istenen şartları yerine getirmeden yüksek lisans derslerini takip edebilir ve bilgi ve tecrübelerini artırabilir. Özellikle profesyonel çalışma hayatına atılan ve yüksek lisans yapma imkanı olmayan lisans mezunları için yüksek lisans özel öğrencilik statüsü hem çalışma hayatını hem de yüksek lisans birikimini bir arada götürmek isteyenler için rahatlıkla tercih edebilecekleri bir statüdür.

Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Ücretleri

Yüksek lisans özel öğrencilik statüsü ücretlidir. Yüksek lisans özel öğrencilik statüsünde eğitim veren vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri ayrı ayrı ücretlendirme yapmaktadır. Yüksek lisans özel öğrencilik ücretleri kredi başına alınabilmektedir. Yüksek lisans özel öğrencilik ücretleri kurumlara göre farklılık gösterdiği için özel öğrenci statüsünden yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz yükseköğretim kurumundan bilgi almanız gerekmektedir.

Author: Yüksek Lisans Eğitimi

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments