İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Yüksek Lisans Programları ve Türleri

Yüksek Lisans 11 Temmuz, 12:00'de eklendi

Yüksek Lisans Programları

Yüksek lisans programları tezli, tezsiz ve uzaktan olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Yüksek lisans programları seçerken artık sadece tezli yüksek lisans programlarını seçmek zorunda değilsiniz. Yapılan düzenlemelerle yüksek lisans programlarında, öğrencilik hayatını iş hayatınızla birlikte götürebilirsiniz. Yüksek lisans programları arasında görülen farklılıklar yüksek lisans başvurularında da görülmektedir. Örneğin tezsiz yüksek lisans ve uzaktan yüksek lisans program başvurularında ales şartı aranmayabilmektedir.

Yüksek lisans programları arama motorumuzdan istediğiniz yüksek lisans programını hızlı ve kolay bir biçimde bulabileceksiniz.

Tezli Yüksek Lisans:

Tezli yüksek lisans, lisans eğitiminden sonra bilginizi artırmak ve kariyer hayatınızda diğer insanlardan daha önde olmak için aldığınız eğitimdir. Tezli yüksek lisans lisans eğitimine göre farklılık gösterir. Tezli yüksek lisans lisans eğitimine göre eğitim süresi daha kısadır. Tezli yüksek lisans eğitiminin lisans eğitimden en önemli farkı ders dönemi ve tez dönemi şeklinde ikiye ayrılmasıdır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye tezli yüksek lisans bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Tezsiz Yüksek Lisans:

Tezsiz yüksek lisans özellikle yoğun iş yaşamına sahip adaylar için son derece avantajlı bir seçenektir. Tezsiz yüksek lisans programında dersler genellikle akşam saatlerinde yapılmaktadır. Tezsiz yüksek lisans eğitiminde tezli yüksek lisans eğitiminde olduğu gibi iki yarıl yıl (bir eğitim yılı) ders görülmektedir. Ancak tezsiz yüksek lisans eğitiminde iki yarı yıl alınan ders süresi veya sonrasında tezli yüksek lisans eğitiminde olduğu gibi tez değil proje hazırlanır ve ilgili enstitülere teslim edilir. Tezsiz yüksek lisans başvurusu için ALES puan şartı  kaldırılmış olsa da bazı üniversiteler tezsiz yüksek lisans başvurusunda ALES puanı isteyebilmektedir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye tezsiz yüksek lisans bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Uzaktan Yüksek Lisans:

Uzaktan yüksek lisans programları zaman ve mekan sınırlaması olmadan bilgisayar ortamında dersleri takip ederek alabildiğiniz bir lisansüstü programıdır. Uzaktan yüksek lisans programlarında dersler Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 8.maddesi’ne göre, dijital ortamda verilmektedir ve daha önce kaçırdığınız dersleri ders arşivinden izleme imkanı yaratılmaktadır. Dolayısıyla uzaktan yüksek lisans programları iş yaşamınızı aksatmadan, şehir dışında bir üniversiteden dahi yüksek lisans eğitimi almanız için önemli bir fırsattır. ALES puanı şartı Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 2.maddesine göre üniversite senatolarına bırakılmıştır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye uzaktan yüksek lisans bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri