İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur? Bilmeniz Gerekenler

Yüksek Lisans 1 Temmuz, 06:45'de eklendi

Yüksek lisans eğitimine başvurmak üniversite girişte alışık olduğumuz merkezi sisteme benzemiyor. Öncelikle şunu belirtelim; yüksek lisans klasik lisans eğitiminden farklı olduğu gibi kabul şekli de farklı. Burada dikkatinizi çeken şey: Kabul almak. Yüksek lisansa girişte, aynı lisans eğitiminde olduğu gibi üniversiteler enstitüler bazında programlara göre kontenjan açarlar. Üniversiteler bu kontenjanları genellikle birkaç ay öncesinden duyururlar. Yüksek lisans programı kontenjanları lisans kontenjanları kadar çok değildir, bu yüzden eleme yapılacak aday sayısı fazladır. Bu yüzden de yüksek lisans programlarına kabul edilme şartları, programdan programa göre bazen değişse de sadece merkezi sistem sınavıyla sınırlı değildir. Bununla beraber yüksek lisans programlarına kabul almak için gerekli olan puanın alındığı merkezi sınav ALES’tir.

Yüksek Lisans Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek lisansa başvuru yaparken öncelikle eğitim almak istediğiniz program için araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için Türkiye’deki bütün üniversitelerin yüksek lisans programlarının yer aldığı veritabanımızda şehir,bölge,bölüm ya da program bazlı tarama yapabilirsiniz.

Yüksek lisans veritabanımızda eğitim almak istediğiniz programları seçtikten sonra üniversitelerin ilan ettiği başvuru belgelerini temin etmeniz gerekmektedir. Yüksek lisans başvurusunda istenen belgeler kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Özellikle devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinin şart koştuğu başvuru koşulları farklı olabilir. Yüksek lisansa başvururken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da programın ücretidir. Vakıf üniversitelerinde burs imkanı olması rağmen yüksek lisans programı fiyatları devlet üniversitesi yüksek lisans programlarından çok daha fazladır. Sitemizde devlet üniversitesi yüksek lisans programı harçları ve vakıf üniversitesi yüksek lisans programı ücretlerine ulaşabilirsiniz.

Yüksek Lisans Başvurusu: Yolun Başlangıcı

Yüksek lisans yapmak istediğiniz programa karar verdikten sonra üniversitelerin istediği yüksek lisans başvuru belgelerini temin etmeniz gerekir. Yüksek lisans başvuru belgelerini sitemizden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Belgeleri öğrendikten sonraki adımınız, bu belgeleri temin etmek olacaktır.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri