Yurtdışı Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur? Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışı yüksek lisans programlarına genellikle internet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Yurtdışı yüksek lisans başvurusu için yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz üniversitenin internet sayfasını dikkatlice okumanız faydanıza olacaktır. Yurtdışı yüksek lisans başvuruları internet üzerinden yapıldığı gibi Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi ülkelerdeki üniversiteler başvuru belgelerini posta yoluyla da kabul etmektedir. Yurtdışındaki üniversiteler yüksek lisans başvurusu alırken, başarılı gördükleri adayları skype üzerinden ya da üniversiteye çağırarak mülakat yapmak isteyebilmektedirler. Ancak yurtdışı yüksek lisans başvurularında üniversitelerin istediği test puanları ve diğer belgeleri, yüksek lisans programlarına kabul almak için daha önemlidir.

Yurtdışı yüksek lisans başvurularında yurtiçi yüksek lisans başvurusunda olduğu gibi üniversitelerin belirlediği şartlar bulunmaktadır. Yurtdışı yüksek lisans başvuru şartlarında istenen sınav sonuçları yurtiçi yüksek lisans eğitimi başvurularında kullandığınız sınavlarla aynı değildir. Yurtdışı yüksek lisans başvurusunda uluslararası geçerliliği olan TOEFL ve IELTS gibi ingilizce bilginizi ölçen sınavlara girmeli ve kurumların belirlediği en düşük veya üstü puan almanız gerekmektedir. Yabancı dil puanının yanında yurtiçi ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Giriş Sınavı) sınavına benzer GRE ya da GMAT sınav sonuçları istenmektedir. Bununla beraber lisans mezuniyet belgesi, lisans eğitimi boyunca aldığınız derslerin dökümünü gösteren transkript, hangi amaçla yüksek lisans eğitimi almak istediğinizi anlatan niyet mektubu ve referans mektubu gibi belgeler, yüksek lisans başvurusu için yurtdışındaki üniversiteler tarafından talep edilen diğer belgelerdir.

Yurtdışındaki üniversiteler kurum içi burs imkanı sağlayabilmektedir. Burs kontenjanları sınırlıdır ve az sayıdaki öğrenci üniversite bursu kazanabilmektedir. Yurtdışındaki üniversitelerde yüksek lisans bursları okul ücreti muafiyeti veya karşılıksız maddi destek şeklindedir. Ancak yurtdışı yüksek lisans bursları yoğun talep gördüğü için puanlarınızın yüksek olması gerekmektedir.

Yurtdışındaki üniversiteler bir çok ülkeden başvuru almaktadır. Yurtdışı yüksek lisans başvurusu yapmadan önce yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz departmanda alanınıza yakın akademisyenlerle irtibata geçmeniz ve kendinizden bahsetmeniz yararınıza olacaktır.

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvuruları Ne zaman Başlar ?

Yurtdışı yüksek lisans başvurusunun ne zaman yapılması gerektiği ülkeye ve üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler yılın her dönemi başvuru almakta ve bahar döneminde de yüksek lisans eğitimine başlatabilmektedir. Bunun için yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz üniversitelerin internet sayfalarında son başvuru tarihleri yer almaktadır.

Author: Yüksek Lisans Eğitimi

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments