İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapma Şartları

Yüksek Lisans, Yurt Dışı Master 30 Temmuz, 18:28'de eklendi

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında yüksek lisans programları, yurtdışındaki üniversiteler tarafından yürütülür. Yurtdışında yüksek lisans eğitim süresi 1 sene ders dönemidir. Diğer yıl ise tez hazırlama dönemidir. Toplam 1,5 sene sürer. Bazı Master programları bu süreye 1 yıl hazırlık dönemi ekler. Yurt dışı yüksek lisans eğitim programı 1,5 sene ile 2,5 sene arası sürer.

Yurtdışında Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışı yüksek lisans başvurusunu aracı bir firma ile ya da üniversiteye direk yapabilirsiniz. Yabancı üniversitelerin web sayfalarında başvuru süreciyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yüksek lisans programlarında, öncelikle adayın burslu/burssuz olması durumuna göre, başvurduğu ülkeye, üniversiteye göre istenilen evraklar değişir.

Genel anlamda istenen evraklar şunlardır:

  • Lisans diploması,
  • TOEFL/IELTS ve benzeri bir yabancı dil belgesi,
  • 2 adet referans mektubu,
  • transkript,
  • 1 adet niyet mektubu

Yurtdışında Yüksek Lisans Ücretleri

Yurtdışı yüksek lisans ücretleri ülkelere göre değişmektedir. Üniversitenin vakıf veya özel üniversite olmasına göre de değişmektedir. Yüksek lisans yapılacak olan programın içeriği de ücretleri belirleyen önemli bir etkendir. İşletme alanında yapılan yüksek lisans programları özel sektöre hitap ettiği için ücretleri diğer programlara göre daha yüksektir.

Yurtdışında Yapılan Yüksek Lisansın Denklik İşlemleri

Yurtdışında bir üniversitede yüksek lisans programına başlamadan önce Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği‘ne uygun olup olmadığını kontrol edin. Diplomanızın denkliğini alamadığınız zaman ülke içinde almış olduğunuz diplomanın bir anlamı olmayacaktır. Yurtdışında yaptığınız yüksek lisans için YÖK denklik biriminden diplomanızın denkliğini almak için işlem başlatmalısınız.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri