İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2020/2021

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

Yüksek Lisans ile Doktora Farkı

ALES Puanı Olmadan Yüksek Lisans Yapma

ALES, Yüksek Lisans 8 Haziran, 01:36'de eklendi

ALES Puanı Olmadan Tezsiz Yüksek Lisans

Yüksek lisans yapmak isteyen ancak ALES puan şartını yerine getiremeyen öğrenciler için yüksek lisans artık hayal değil. Yüksek lisans eğitimi alıp hem kariyer basamaklarını hızlı çıkmak hem de akademik bilginizi artırmak istiyorsanız artık ALES puan şartına takılmak zorunda değilsiniz. Sizin için çok cazip bir yüksek lisans programı var: Tezsiz Yüksek Lisans

Yüksek Lisans Artık Hayal Değil

Tezsiz yüksek lisans programında çoğu üniversite ALES puan şartı aramaksızın öğrenci kabul etmektedir. Tezsiz yüksek lisans programlarında Yükseköğretim Kurumu’nun Yüksek Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği çerçevesinde tanıdığı öğrencilik haklarına sahip olabilir ve tezsiz yüksek lisans derecesi alabilirsiniz. Tezsiz yüksek lisans programı’na kabul almak için lisans mezunu olmak yeterlidir. Bununla beraber tezsiz yüksek lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumları ek şartlar getirebilmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Eğitiminde ALES Şartı Yok

ALES puanı şartı Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 2.maddesine göre üniversite senatolarına bırakılmıştır. Tezsiz yüksek lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumları genellikle ALES puan şartı istememektedir. Böylelikle talebi ALES şartını sağlayamayan, gündüz vakti derse katılamayan ve iş hayatına atılan öğrencilerin yüksek lisans talebi karşılanmaktadır. Uluslar arası alanda yüksek lisans eğitimi ihtiyacı artarken ülkemizde de yüksek lisans yapmak için ALES şartı engeli kaldırılmış ve daha fazla öğrencinin yüksek lisans eğitimi ile yükseköğrenim hayatına devam etmesinin yolu açılmıştır.

Yorumlar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gerede haberleri