MBA Yüksek Lisans Nedir?

MBA Yüksek Lisans

MBA Nedir?

MBA, “Master of Business Administration” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan İngilizce kelimenin kısaltılmış halidir.  MBA programı dünyanın en prestijli yüksek lisans programlarından birisidir. Program özellikle İş dünyasına gerekli olan profesyonel iş gücü desteğini saplamaktadır. MBA diplomasına çalışanlar çalıştıkları yerlerde yüksek ücret alırlar. Uluslar arası firmalar bu diplomaya sahip olan kişilere iş verirken öncelik verirler. Kariyer basamaklarını hızlı tırmanmak için bu diplomayı mutlaka almalısınız. MBA diploması fark yaratır. Uluslar arası öğrencilerin bu eğitimi almalarındaki ana nedeni bu diplomayı aldıktan sonra iş yerlerinde yüksek maaşlı işe başlamalarıdır.

MBA Pahalı Bir Program mı?

Bu soruya hem evet hem de hayır cevabını verebiliri. Popüler bir yüksek lisans programı olduğu için normal yüksek lisans programlarına göre daha pahalıdır. Bu eğitimi aldıktan sonra kısa sürede size geri dönüşü olacaktır. Bu programın fiyatı yıllık 5 bin ile 80 bin dolar arasında değişir. Programa dahil olurken mezun olan kişilerin ne kadar sürede iş bulduklarını ve aldıkları maaşı araştırmalısınız. MBA eğitim dili İngilizcedir. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli üniversiteler bu eğitimi verir. İşletme yüksek lisans programı da MBA tezli ve tezsiz olmak üzere 2 şekilde vermektedir. MBA programını vakıf ve devlet üniversitelerinde alabilirsiniz Bu programa talep diğer yüksek lisanslara göre daha fazladır. Bu yüzden programa dahil olmak için çok çaba harcamanız gerekir.

Tezli MBA Yüksek Lisans Programı

Tezli MBA programının eğitim süresi 4 yarı yıldan yani 2 akademik yıldan oluşur. Eğitim programını tamamlayabilmek için tez hazırlamanız gerekir. Özel üniversitelerde tezli ve tezsiz yüksek lisans ücretleri arasında çok fiyat farkı bulunmaz. Devlet üniversitelerinde tezli işletme yönetimini yani MBA yüksek lisansı için eğitim harcı ödenir.

Tezsiz MBA Yüksek Lisans Programı

Tezsiz MBA programı eğitim süresi 3 yarı yıldan oluşur. Eğitimin tamamlanabilmesi için tez hazırlanması gerekmez.  Özel üniversitelerde tezli ve tezsiz MBA ücretleri arasında çok fazla fiyat farkı bulunmaz. Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı bulunmaz.

Author: Yüksek Lisans Eğitimi

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments